Farba jest bezpłatna!

Farba jest bezpłatna! Płacisz za to, że ściana Twojego budynku oczyszcza powietrze.

„Doskonale pamiętam dzień, w którym przeczytałem artykuł w magazynie New Scientist o możliwości wytworzenia farby, która mogłaby oczyścić powietrze z zanieczyszczeń!” – wspomina Johnson Ongking, wiceprezes BOYSEN, jednej z 50 największych firm farbiarskich na świecie. To z jego inicjatywy powstała pierwsza na świecie farba skutecznie oczyszczająca powietrze.

Jak zaczęła się praca nad stworzeniem farb czyszczących powietrze?

Johnson Ongking: – Zauważyłem, że wymieniona w artykule New Scientis firma Millenium Chemicals była jednym z naszych długoletnich partnerów biznesowych Boysena. Od wielu lat kupowaliśmy od nich dwutlenek tytanu (TiO2), ponieważ jest to bardzo ważny biały pigment do farb. 

Nie wiedziałem, że Millenium było również największym na świecie producentem ultradrobnego dwutlenku tytanu, a ich ultradrobne produkty TiO2 były już od dziesięcioleci używane do usuwania zanieczyszczeń powietrza w elektrowniach i katalizatorach. Szukali firmy produkującej farby, która pomogłaby im zastosować ultradrobną technologię TiO2 do stworzenia farby oczyszczającej powietrze, która byłaby zasilana energią słoneczną. 

W Manili powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Pomyślałem więc że taki produkt jest bardzo potrzebny. Szybko zaczęliśmy współpracę. Siedziba naszej firmy jest na Filipinach. Ich w Wielkiej Brytanii. Odwiedzaliśmy się nawzajem. Wykonywaliśmy wiele testów. W tym czasie Millenium został kupiony przez Cristal Global i nazwał swoją technologię ultradrobnego oczyszczania powietrza TiO2 jako CristalACTIV. 

Czy łatwo było stworzyć farbę oczyszczającą powietrze?

Johnson Ongking: – Wykonanie farby do oczyszczania powietrza nie jest proste. Nie wystarczy dodać do puszki z farbą bardzo drobny TiO2. Gdyby tak było na rynku byłoby wiele podobnych farb. Należy rozwiązać dwa główne wyzwania techniczne. Po pierwsze, trzeba upewnić się, że efekt fotokatalityczny jest na tyle silny, że farba rzeczywiście skutecznie usuwa zanieczyszczenia powietrza. Po drugie, farba musi być trwała, by mogła czyścić powietrze przez wiele lat. Każdy chemik powie, że sprostanie tym dwóm wyzwaniom w tym samym czasie jest bardzo trudne.

Pozostałe wpisy