Mural jako element długoterminowej misji ochrony przyrody
Paweł Lisowski, prezes Fundacji EcoEvolution.org, podkreśla, że jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów jest pogodzenie rozwoju miast z koniecznością ochrony dzikich terenów. „Wszyscy zastanawiamy się, jak uczynić nasze miasta bardziej przyjaznymi, ekologicznymi i innowacyjnymi, ale równie ważne jest dbanie o ochronę dzikich obszarów, które są domem dla wielu gatunków zwierząt, takich jak żubr, ryś, niedźwiedź, wilk i sóweczka” – mówi Lisowski.
Michał Szczerba, Brand Manager marki Żubr, dodaje: „Każde działanie marki Żubr, czy jest to mural, czy wsparcie cennych przyrodniczo gruntów, wyrasta z głęboko zakorzenionej misji marki. Żubr jest strażnikiem puszczy i w jego naturze leży wspieranie zagrożonych gatunków zwierząt oraz otaczanie opieką miejsc ich występowania.”
W ramach działań Funduszu Żubra, prowadzonych we współpracy z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk oraz Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze, utworzono dotychczas 50 mikrorezerwatów oraz zabezpieczono 15 hektarów „wiecznych lasów”. W bieżącym roku planowane jest „powiększenie” Biebrzańskiego Parku Narodowego o kolejne 47,42 hektara.